İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş: Suyu tasarruflu kullanın

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, yağışlarda ciddi bir eksiklik olduğunu, barajların yüzde 50 seviyesinde doluluk oranında olduğunu söyledi. Bu yıl için bir sıkıntı olmadığını aktaran Topbaş, "Fakat bu yıl kurak geçerse, gelecek yıl biraz daha kurak olduğu taktirde gelecek yıl sıkıntıya düşebiliriz. Su kullanımda tasarruf mantığının bizim günlük yaşamımızda bir parça olmasını rica ediyorum. 2013'te sıkıntı çekmemek adına bugünden dikkatli olunması gerekir." dedi.

Kadir Topbaş, belediye binasında yaptığı basın açıklamasında İstanbul'un su sıkıntısına değindi. Tasarruf çağrısı yapan Topbaş, bu mevsime gelinmesine rağmen yağışlarda ciddi bir eksik olduğunu söyledi. Barajlarımız yüzde 50 seviyesinde dolu olduğunu, bu yıl içinde bir problem görmediklerini aktaran Topbaş, "Rezervlerimiz yeterlidir. Melen'den su aktarımı yapılmaktadır. Fakat bu yıl kurak geçerse, gelecek yıl biraz daha kurak olduğu taktirde gelecek yıl sıkıntıya düşebiliriz." diye konuştu.

Bir kısıtlama getirmediklerini, endişe edilecek bir durum olmadığını ifade eden Topbaş, "Ama arzu ettiğimiz şu, başta su olmak üzere doğal kaynakları kullanırken çok dikkatli kullanmak zorundayız. Hem çevre açısından hem de gelecek acısından önemli. Su kullanımda da tasarruf mantığının bizim günlük yaşamımızda bir parça olmasını rica ediyorum. 2013'te sıkıntı çekmemek adına bugünden tedarikli dikkatli olalım. Suyumuzu boşa harcamayalım." ifadesini kullandı.

Dikkat edilmesi durumunda 2013 yılında sıkıntı çekmeden devam edileceğini kaydeden Topbaş, Devlet Su işleri'nin Melen'de bir baraj projesi olduğunu, onun yapılması durumunda İstanbul'da 2040'a kadar su sıkıntısının çekilmeyeceğini sözlerine ekledi.


Kaynak: www.zaman.com.tr