20.02.2001 tarihinde yürürlüğe giren 628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu çerçevesinde işletmeler özel enerji firmalarından indirimli elektrik alabilecekler. Abonemiz olarak %30 lara varan oranlarda ucuz elektrik kullanabilirsiniz.


İndirimli Elektrik Nedir? - Özel enerji firmasından elektrik almak demektir. Bu sistemde telefon numaranızı bir operatörden başka bir operatöre taşımak kadar kolaydır.


Nasıl Abone Olabilirsiniz? - EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu), elektrikte serbest tüketici limitini 2012 yılı için, 30bin kWh, 25 bin kWh’ye indirdi. 25.000 KWH’ lık alt tüketim ortalama olarak aylık 650.-TL elektrik faturasına denk geliyor. 650.-TL üzerinde elektrik faturanız varsa hemen abone olabilirsiniz.Aydınlatmada Tasarruf

Türkiye’de aydınlatma için harcanan elektrik toplam tüketimin %25 ini oluşturmaktadır. Tasarruflu ampuller ve Ledli aydınlatmalar kullanarak sizde işletmenizin enerji maliyetlerini düşürebilirsiniz. Her bir 100 vatlık akkor lambayı tasarruflu ampul ile değiştirdiğiniz zaman yılda 2 ağacın hayatını kurtarmış oluyorsunuz.


Tasarruf Ampulleri

Tasarruflu ampuller aydınlatmada tükettiğiniz elektriğin %80 ini ışığa çeviren ampullerdir. Bu sayede aydınlatmada çok yüksek bir verimliliğe sahip olursunuz. Lümen Etkisi: Lümen ampulden yayılan ışık şiddeti demektir.

Ampullerde tüketilen watt (güç)’e dikkat edilir. Bir ampulde dikkat edilen husus ne kadar ışık ürettiğidir. Daha da önemlisi kullandığı Watt’a (güce) karşılık ne kadar ışık ürettiğine bakılır. Aydınlatma da tasarruf yapılırken verimlilik hesapları bu mantığa göre yapılmaktadır.Akkor - Tasarruflu Ampul kıyaslaması

Ürün Nevi Watt Lümen Verimlilik Kullanım Ömrü
Akkor 100 watt 1350 Lümen 13,5 Lümen/Watt 500 Saat
Tasarruflu Ampul 20 Watt 1350 Lümen 67,5 Lümen/Watt 8000-10000 Saat


Tasarruflu ampuller 16-20 kat daha uzun ömürlü olmakla birlikte sadece elektrik tasarrufu değil fiyat olarak ta yarı yarıya karlı olduğu görülmektedir.