su tasarrufu

su_tasarrufu

Ülkemiz yüzölçümünün %1'i su yüzeyleri le kaplıdır. Sanılanın aksine bir su ülkesi olmadığımız artık kesin olarak kabul görmektedir. Yapılan araştırmalar, 2025 yılında ülke nüfusunun 80 milyon olacağını ve kişi başı yıllık tatlı su miktarının %37 oranında azalacağına işaret ediyor.

Suyu israf etmeden yani yerli yerinde ihtiyacımız kadar kullanmak bir birey olarak hepimiz sorumluyuz. Su tasarrufuna İlk önce evimizden başlamalıyız.


Örnek olarak bir evde günlük su tüketimini incelediğimizde aşağıdaki tablo ile karşı karşıya kalıyoruz.


Su Tüketilen Alanlar Tüketilen Litre
Tuvalet 15 lt - 25 lt
5 Dakikalık Duş 9 lt - 130 lt
Küvette Duş 90 lt - 150 lt
El Yıkama (Akan Suyla) 8 lt
Diş Fırçalama (Akan Suyla) 4 lt
Bulaşık Yıkama (el ile) 114 lt
Bulaşık Makinesi 60 lt
Elbise Yıkama 200 lt
İçilen Su 8 lt - 10 lt
Yemek 40 lt
Araba Yıkama 300 lt
Çimleri Sulama 500 lt


"Dr. Fatura" olarak biz, size su faturanızı düşürecek aşağıdakı çözümleri öneriyoruz:

Musluk ve Duşta

Debi Limitörü - Musluklarda ve duşlarda su tasarrufu için debi limitörlerimiz ile birim zamanda akan su miktarını %50’lere varan oranlarda azaltmak mümkün. Örneğin: Lavaboda bir dakika içinde yaklaşık 10 litre su tüketen birinin aparatlarımız takıldıktan sonra % 50 oranında tükettiği su miktarı azalacaktır. Suyu hava ile karıştırarak akıttığı için suyu kullanan kişi tasarruflu kullandığının farkına bile varmayacak. Siz tasarruf ederek kar etmeye, kullanıcılarda konforlu kullanmaya devam edecekler.


Sifonlarda

Farklı sifon hacimleri olmakla birlikte genel kullanım, 8-10 litre, 6-8 litre, 6-4 litre şeklinde sifonlar su almaktadır. Bir başka deyişle, her bir sifonu çekişinizde 8-10 litre suyu tüketiyoruz. Halbuki 6 litre ile hijyen sağlanabilir. Hatta 4 litre ile hijyen sağlanan klozetler mevcuttur.

Mevcut rezervuarınızın değişimi yüksek maliyetler oluşturacağına göre böyle bir yatırıma girmek sizi korkutuyorsa endişelenmeyin. Çözüm hem ekonomik hem pratik. İngiltere’de ödül almış olan Sifon tasarruf zarflarımız sayesinde klozetler de de tasarruf edebileceksiniz. Su Tasarruf Zarfımız - çok pratik bir şekilde sifonların içine atılarak bu tasarrufu yapmak mümkün. Böylece her sifon çekişinizde 1 litre suyu kurtarmış olacaksınız.


Detaylı bilgi için Online Müşteri Merkezine bağlanabilirsiniz ve ya 'Su Tasarrufu' tanıtım videomuzu izleye bilirsiniz.


Ürünlerimiz İtalyan’dır ve uluslararası sertifikalara sahiptir. Ürünlerimizin diğer özellikleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.